Skandinaavia esimesele naiste juhitud mošeele aluse pannud imaam on pahandanud konservatiive oma vaadetega abielust, kuid leidub ka neid, kelle sõnul ei ole tema projekt siiski piisavalt progressiivne, vahendab The Local.

Mariami mošee avati märtsis ja esimene palvus peeti seal augustis, kui Taanis sündinud imaam Saliha Marie Fetteh pidas islami naisõpetlastest ja naiste õigustest jutlust ligi 60 naisele, kellest vaid natuke üle poole olid moslemid.

«See oli suurepärane ja väga liigutav,» sõnas Türgis sündinud endine Taani ametnik Özlem Cekic, kes teenistusel osales. «Ma usun, et see tugevdab islamit.»

Palvusel osalesid ka kristlaste ja juutide kogukonna esindajad. «Naiste õigustest rääkimine ei ole ainult läänelik nähe, see on islami ideaal,» ütles Sherin Khankan, kes on üks viiest väljaõpet omandavast imaamist.

Kopenhaageni ühes kalleimas piirkonnas asuvat mošeed aitab rahastada anonüümseks jääda sooviv isik.

Khankan, 42-aastane nelja lapse ema, on sündinud Taanis, kuid kirjeldab oma isa kui Süüria poliitilist põgenikku, kes abiellus Soome naisega, kes oli feministlik ikoon.

Tema kristlasest ema paastus koos ülejäänud perega ramadaani ajal, kes siis vastukaaluks ühinesid temaga erilisematel puhkudel kristliku kiriku külastamisel.

Mitte kõik ei ole aga uue mošee poolt. Khankani sõnul on ta saanud sotsiaalmeedias parempoolsetelt äärmuslastelt ähvardava sisuga kirjasid. Konservatiivsete moslemite tagasiside on seni vaikinud, tõenäoliselt kartuses avalikkuses Taani moslemiimmigratsiooni temaatikat taaskord tõstatada.

«Kui sa muudad religioossete institutsioonide struktuure, muudad sellega ka jõuvahekorda. Sa sead kahtluse alla meeste ülemvõimu,» sõnas Khankan. «Loomulikult kohtad sa vastupanu, see on ilmne ja me oleme sellest teadlikud. Kuid ma arvan, et senine vastuseis on olnud üsna mõõdukas.»

Kopenhaageni suurimate mošeede esindajad ei olnud nõus kommentaare andma. Peale Mariami mošee avamist teatas linna ühe suurima mošee imaame Waseem Hussein, et selle järgi ei ole mingit vajadust.

«Kas me peaksime tegema mošee ainult meestele? Siis oleks kindlasti Taani ühiskonnas hädakisa kuulda,» lausus Hussein väljaandele Politiken Daily.

«Koraani järgi on mees ja naine võrdsed spirituaalsed partnerid,» sõnas Khankan. «Kuid me loeme Koraani kaasajast ja oma ühiskonnast lähtuvalt.»

Mošee on inspireeritud islami müstilisest harust sufismist ning võtab peamiselt vastu sunniitlikke moslemeid, kuid nende sõnul on kõik teretulnud.

 

Allikas: Postimees.ee

 

Teised loevad

Täna 20.06.2017 kaitses doktorant Helen Geršman Tallinna Ülikoolis oma doktoritöö  teemal "Teekond juhtivterroristist džihaadi eestkõnelejaks. Usāma ibn Lādini sõnumite retooriline analüüs" ("From Terrorist Leader to Voice of Ǧihād. A Rhetorical Analysis of Usāma ibn Lādin's Messages") 

 • 19.04.17. orientalistika seminaris Peeter Espak ja Andreas Johandi Liibanoni minevikust ja tänapäevast

  ORIENTALISTIKA SEMINAR   Kolmapäeval, 19. aprillil 2017, kell 18:15 Ülikooli 18-228   Peeter Espak (TÜ võrdleva usuteaduse vanemteadur) ja Andreas Johandi (TÜ usuteaduse doktorant)

 • ISIS – islamistide minevikufetiš

  Tavaline pühendunud moslem saab aru, et  tema religioon käsib seda, mis hea, ilus ja halastav ning keelab kõik kurja, inetu ja õela. 

 • Euroislamist 10 aastat tagasi. Täna veelgi aktuaalsem!

  Islamiuurija Üllar Petersoni aastatetagune hinnang toonasele olukorrale ning ennustused tulevikuks. Kas täna on midagi muutunud ja kas stsenaariumid rakendusid? Toona meile kõrvalise ja kauge teemana tundunu on nüüd iga päevaga aina lähemale tulnud ja enam ei räägi sellest vaid üksikud huvilised vaid see on oluliselt laiema põhjaga diskussioon ühiskonnas. 

 • Vladimir Sazonov: ISIS - kas Saddam Husseini režiimi produkt?

  Viimasel ajal on palju räägitud põhjustest, miks ISIS tekkis Lähis-Ida maastikule. Põhjusi on nimetatud mitmeid. Nende põhjuste seas võib loetleda kasvõi USA invasiooni Iraaki, Al-Qaeda tegevust Iraagi pinnal, Iraagi sisemisi arenguid ja pingeid (sh etnilisi ja usulisi konflikte), kuid ka mitmeid muid sise- ja välisfaktoreid jne. Nende kõikide tegurite üheks kõige hapumaks viljaks oli ISIS-e teke.  

 • Eesti peaimaam «Radaris»: Kui inimesed tahavad valida kellegi teise, siis lahkun rõõmuga

  Eesti moslemi kogukonnas käärib korralikult. Kuigi islamiusu teema on maailmas pingetest nagunii laetud, siis Eesti moslemid tekitavad neid endale juurde. «Radar» rääkis loo Eesti moslemite juhtide võimuvõitlusest ja mis on selle tagajärjed.

 • Taanis avati feministlik mošee

  Skandinaavia esimesele naiste juhitud mošeele aluse pannud imaam on pahandanud konservatiive oma vaadetega abielust, kuid leidub ka neid, kelle sõnul ei ole tema projekt siiski piisavalt progressiivne, vahendab The Local.

 • Seksiorjus on islami ametlik traditsioon prohvet Muhammedi eeskujul (ajaloolase kommentaaridega)

  Pildil on rõõmsameelne Walesis (UK) tegutsev imaam Ali Hammuda, kes õpetab muu hulgas ka seda, et islami usk lubab pidada naisi seksiorjadena.

 • Peeter Espak: Kas islam ja kristlus mahuvad koos Euroopasse ära?

  „Kui Euroopa tsivilisatsioon ei suuda leida üles vahepeal justkui kaduma läinud uhkust enda juurte ja saavutuste vastu, pole lootust, et keegi teine seda tsivilisatsiooni austab ja tõsiselt võtab," kirjutab Tartu ülikooli usuteaduskonna võrdleva usundiloo vanemteadur Peeter Espak Õpetajate Lehes.